Tırnak Bakımı
Bebeğinizin tırnaklarının ihtiyaç duydukları tek bakım kısaltmadır. Bunun için tırnak törpüsü ya da bebek tırnak makası kullanabilirsiniz. Makas kullanacaksanız etinden kesmemek için ekstra dikkatli olmanız gerekecek.
 
Tırnak kesmek için en iyi zamanlardan biri banyo sonrası bebek sakince yatarkendir. Ama siz uyurken kesmeyi de tercik edebilirsiniz. Tırnaklarını yapabildiğiniz kadar kısa kesin ve törpüleyin ki kendini ya da sizi çizmesin.
 
Erken haftalarda parmakları o kadar küçük ve tırnakları o kadar hızlı uzar ki haftada 2 kere kısaltmak zorunda kalabilirsiniz. Kulağa oldukça tuhaf gelse de bazı aileler bebeklerinin tırnaklarını ısırarak kısaltma yoluna giderler ancak bu dolama diye de bilinen herpes simplex enfeksiyonuna davetiye çıkarır. Kesinlikle bebeğinizin tırnaklarını ısırarak kısaltmayın.
 
El tırnaklarının aksine ayak tırnakları daha yumuşaktır ve çok daha yavaş uzar. Bu tırnakları da kısa tutmanız gerekir ve bunun için ayda bir ya da iki kere kesmeniz yeterli olacaktır. Bebeğiniz büyüdükçe ayak tırnakları daha sert ve keskin kenarlı olacaktır. 
 
Yorum Yap
Paylaş