3 Yaş Sendorumyla Baş Etmenin 15 Yolu
3-Yas-Sendorumyla-Bas-Etmenin-15-Yolu
3-Yas-Sendorumyla-Bas-Etmenin-15-Yolu
 İşte ebeveyn olmayı yeniden sevmeniz için ( ya da sadece günü kurtarmak için J) size yardım edecek 15 ipucu:

Daha çok sevin, daha az bağırın: Bağırmak işler yolunda gitmediğinde hepimizin başvurduğu bir savunma mekanizmasıdır. Ama bağırmak çocukları bizim sandığımızdan daha kötü etkiler. O an için belki sadece ani bir davranış değişimi olabilir ama uzun dönemde daha derin psikolojik sorunlar yaratır. Sağlıklı beyin gelişimi için bağırmak, cezalandırmak yerine pozitif geri bildirimde bulunmak çocukların ihtiyacı olan şeydir. Yapılan çalışmalarda stresli durumlarla başa çıkarken “Pozitif Ebeveynlik” ile “Cezalandırıcı Ebeveynlik” arasında çocukların beyin gelişimi üzerinde belirgin farklar bulundu. Pozitif ebeveynlik ile büyütülen çocukların belli beyin bölgelerinin çok daha iyi geliştiği kanıtlandı. Eğer çocuğunuza çok fazla bağırıyor ya da kızıyorsanız disiplini sağlamak adına diğer seçeneklere yönelmelisiniz. Bu nedenle okumaya devam edin J

Duyguları Etiketleyin: Susam sokağından aklımda kalan bir sahne var. Kurabiye canavarı kurabiyeleri çalmakla suçlanır. Kurabiye canavar kızgın ve üzgündür ve şöyle der: “Ben açgözlüyüm, yalancı değil”. Neden olmasın? Başta bu tarz kelimeleri kullanmak tuhaf gelebilir.  Ancak gerçekten olduğu ya da hissettiği buysa kişinin kendine ve çevresindekilere karşı dürüst olmasında hiçbir sakınca yok. Bu çocuğun kendi duygularını tanımasına, kendini daha iyi ifade etmesini sağlamasına, anne baba ile daha iyi bir iletişim kurmasına yardımcı olacaktır. Oburluk, kibarlık, sabırsızlık, çalışkanlık  vb… Başta tuhaf oluyor biliyorum. Çocuğun anlamayacağını düşünüyorsunuz. Ancak bir süre çocuğunuzun ağzından onunla alay eden küçük kardeşine “Bu hiç kibar değil!” dediğini duyacaksınız, Ben duydum hem de 5 yaşındaki birinden J.

Çocuğunuzla Uyumlama Yapın: Duygusal açıdan sağlıklı çocuk yetiştirmenin anahtarlarından biri onunla uyum sağlayabilmek ve herhangi bir anda neye ihtiyacını olduğunu iyi anlayabilme yeteneğidir. Uyumlama, kısaca, kendinizi çocuğunuzun yerine koyarak onun ihtiyacınız anlayabilmek ve bunu ebeveyn bilgeliği ile çözümlemektir. Çocuğunuzun kötü davranışının temelini anlamaya çalışın. Örneğin “Neden ayakkabılarını giymek istemiyor ve bu nedenle bir öfke krizi geçiriyor? Esas soruna ulaşabilirseniz uygun çözümü de bulabilirsiniz. Uyumlama yapan ebeveynler çocuğun “kötü davranışı” nın geçmesi için sadece zaman vermezler ayrıca “neden” diye sorgularlar. Böylece davranışa yol açan temel sorun orta çıkar ve böylece çocuğun ihtiyacı daha iyi anlaşılır, daha çok sevgi gösterilir ve uzun dönemde daha iyi bir davranış stili çocuğa kazandırılabilir.

Çocuğunuza kısa aralarla ve düşük dozda “Tam İlgi” gösterin: Eğer sizin 3 yaşındaki ufaklık cep telefonunuzu elinizden çekiyorsa, Siz yazarken klavyeye vuruyorsa ya da katladığınız çamaşır kulelerini deviriyorsa kulak verin, çanlar sizin için çalıyor. 3 yaşındaki çocuğunuzun her zaman tüm ilgiyi istediğinizi biliyoruz ama siz çamaşırlarla uğraşırken, e-mail okumaya çalışırken veya herhangi bir şeyi yetiştirmeye çalışırken bunun mümkün olmayacağını da biliyoruz. Ufaklığın sizin ilginizi çekme çabalarını fark ettiğiniz an ona tüm ilgiyi aldığı birkaç dakika verin. Gözlerinin içine bakın, ona bazı sorular sorun, cevaplarını dinleyin. Vücut dilinizi kullanmayı unutmayın. Elinizdeki telefonu, bilgisayarı, çamaşırı, bulaşığı kenara koyun. Cevapları dinlerken onu o an başka bir şeye nasıl yönlendireceğinizi düşünün.

Yaratıcılıkla Yönlendirmek: Mümkün olduğunca erken ve sevgi dolu bir sesle yönlendirin. Kendinize “Çocuğum neden bu yaramazlığı yapıyor, Gerçek ihtiyacı ne?” diye sorun. Agresif davranışlar genellikle fiziksel bir yönlendirme gerektirir. Örneğin çocuk oyuncaklarını kırıp döküyor ya da bağırıyorsa, dışarda bir süre yürümek bisiklete binmek işe yarayabilir. Eğer çocuk yere yatmış ağlıyorsa biraz ilgi ve kitap okumak gibi sakin bir aktivite daha yararlı olacaktır.

Sık Sık Ona Dokunun: 3 yaşındaki çoğu çocuk bolca sarılmaya ihtiyaç duyar. O an müsait olmasanız bile işinizi bırakın ve size sokulan çocuğunuzu bir kere kucaklayın. Bunu günde birkaç kez tekrar edin. Yaramazlık yaptığı zamanlar da dahil olmak üzere sık sık “seni seviyorum” demeyi ihmal etmeyin.  

“Başınıza Gelecekleri” Bilin: Çocuklar aynı yanlış şeyleri üst üste bıkmadan usanmadan yapmaya bayılırlar. Her sabah kıyafet giyme konusunda kavga mı var, ya da araba koltuğuna oturmak bir savaşa mı dönüştü? Tekrar suçlarını bilin, siz erken davranın, ona seçenek sunun ve doğru seçimi yapması konusunda cesaretlendirin. Şimdi şu hikayeyi dinleyin. 3 yaşındaki yeğenim her defasında araba koltuğuna oturmamak ve kemerleri bağlatmamak için elinden geleni ardına koymazdı. Çünkü bu şekilde tüm aileyi yönettiğinin farkındaydı. O oturmadan yola çıkamadığımızdan diğer çocuklar sinirlenir bu da ona daha güçlü hissettirdi. Yine kalabalık bir günde başımıza geleceği bildiğimizden henüz arabaya varmadan ona “Eğer herkes sana aynı anda 3 kere seni seviyorum derse araba koltuğuna oturup kemerlerini bağlayacağına söz verir misin?” diye sorduk. O da “Evet am a5 kere söylemeniz gerek” diye karşılık verdi. Biz üstümüze düşeni yaptığımızda herkes kahkahalarla gülüyordu. Ona küçük bir konuda kontrolü vererek esas surumun kontrolünü biz ele geçirmiş olduk.

Beklentilerinizi Netleştirin: Bir aile kuralları listesi yazın. 3 yaşındaki bir çocuk için bunu tabi ki kısa e basit tutun. Örneğin, 1) yumuşak ses kullan 2) anne ve babanın sözünü dinle 3) diğer insanları incitme gibi. Bunları her gün gözden geçirin ve akşam yemeği ya da yatma zamanında bunları yapan çocuğunuzu takdir edin, onu yüreklendirin.

Kurallara Uymayı Öğretin: İtaatkarlık doğuştan sahip olduğumuz bir şey değildir. İnsan belki sadece doğaya karşı doğuştan itaatkardır. Bu nedenle kurallara uyması gerektiğini çocuğumuza öğretmemiz gerekir. 3 yaşındaki çocuklar otoriteyle savaşır ve kendi kurallarını yaratmaya çalışır. Buradaki püf noktası çocuğa itaatkarlığı sevdirmektir. Elbette buradaki kasıt düşünmeyen sadece söyleneni yapan çocuklar yetiştirmek değil. Ancak ona duracağı noktaları göstermek, sınırlarını belirlemek, neye karar verip neye veremeyeceğini ve tüm bunları nedenleri ile öğretmektir. Kesin uyması gereken kurala uyduğunda onu pozitif yönde besleyin. Takdir edin. Başını okşamak, alkış yapmak gibi basit şeylerle başlayıp oyun zamanını arttırmak gibi yöntemlere geçiş yapabilirsiniz.

Sonucu Değil Çabasını Övün: Çok fazla övgü ters tepebilir ve çıtayı fazla yükselterek çocukta başarısızlık korkusu yaratır. Bu nedenle sonuç ne olursa olsun mühim olanın sonuç değil çocuğun çabasının olduğunu ona göstermemiz gerekir. Bu konu oldukça önemli ve geniş olduğundan daha sonra detaylı bir yazı yayınlayacağım.

Davranış Çizelgesi Oluşturun: Stickerlar çocuğunuzun üzerinde bir daha asla 3 yaşında olduğu kadar etkili olmayacaklar. O zaman neden kullanmayalım ki? Yatağınız başına bir çizelge asın ve örneğin yatağına zamanında gittiği her gece için, ya da tüm gün altını ıslatmadığı her gün, yemeğini yediği her öğün için çizelgesine yapıştırması için bir sticker verin.

İstikrarlı Olun: İstikrar çocuk aynı yaramazlığı her yaptığında kızmak ya da bağırmak değildir. İstikrar yaşadığınız probleme karşı duruşunuzu değiştirmemektir. Eğer çocuğun ayakkabılarını dışarda bırakması bugün bir sorunsa, yarın çocuk ayakkabılarını yine dışarda bıraktığında onun yerine içeriye almamaktır. Bir karar aldıysanız mutlaka onu uygulayın. Çocuğunuza sadece konuşarak mesaj vermezsiniz. Hatta bazen davranışlar sözlerden çok daha etkilidir. Dün ayakkabılarını dışarıda bırakmamasını istediğiniz çocuk bugün ayakkabılarını dışarda bıraktığında sizin içeri aldığınızı görürse sizce de çocuk üzerindeki etkiniz azalmaz mı?

Çocuğa Diğer Bakanlarla Aynı Dili Konuşun: Kreşe gidiyorsa orada nasıl bir pozitif ödüllendirme sistemi var? Peki ya büyük annelerin dedelerin evinde durum nedir? Kuralların okulda, evde ve çocuğun vakit geçirdiği diğer yerlerde de aynı olması gerekir. En fazla zorlanacağınız yer anneanne, babaanne, dedelerin yanı olacağından eminim J

Hiç Biri İşe Yaramadığında Zaman Verme Yöntemine Başvurun: Kızmamaya çalışın ve küçük meydan okuyucunuza daha önceden belirlediğiniz bekleme kösesine gitmesini söyleyin. Bu köşenin daha önceden belirlenmiş olması ve her seferinde mutlaka aynı yer olması çok önemlidir. Bunun için bir paspas, bir koltuk köşesi vb. herhangi bir yer olabilir. Eğer gitmek istemezse onu oraya götürün. Tekme atabilir size vurmaya çalışabilir. Siz sadece onu nazikçe tutun ve yumuşak bir sesle onu sevdiğinizi söyleyin. Yaşı ne olursa olsun ona bir dakika verin ve ağlamaya ya da tepinmeye devam ettiği sürece burada kalacağını söyleyin. Bunu neden yaptığını hemen o anda konuşmaya çalışmayın.  Unutmayın o sadece 3!

Kendinize İyi Bakın: Yardım isteyin. Eşinizden, arkadaş ya da akrabalarınızdan… Kendinize biraz zaman ayırın. Unutmayın 4. Yaş geliyor J

Siz de yorumunuzu paylaşın
Paylaş
GÜNCEL MAKALELER
Acı Elma Yağı Sandığınızdan Daha Acı
  Acı elma yağıyla ilgili 2 acı anım var. İlki meslek hayatımın ilk aylarında acil servise konvülzyon (epilepsi nöbeti) ile gelen 3 aylık bebek. İkincisi ise genel durumu bozulmuş, kalbi çok yavaş atan, nöbet benzeri harek...
ANASON NE KADAR GÜVENLİ?
 Pimpinella anisum yani bildiğimiz adıyla anason. Ülkemizi de içine alan geniş bir coğrafyada doğal olarak yetişen anason fitoterapide de sık kullanılan bitkilerden. Burada bahsedeceğim bilgiler yıldız anason için de ge&cce...
Çocuklarda B12 Vitamininin Önemi?
  ÇOCUKLARDA VİTAMİN B12 Kobalamin olarak da bilinen B 12 vitamininin en önemli temel fonksiyonu, folik asid ile birlikte hücre bölünmesi veya çoğalması için gerekli olan DNA sentezini desteklemesidir....
Ateş Fobisi
 Bizim ufaklık yeni yılın ilk günlerini ateşli geçirince daha önce paylaştığım bu yazıyı yeniden paylaşmak istedim.  Bebeğinizin huzurunu kaçıran en ufak şeye bile şahit olmak yeterince üzücü iken onun...
GÖRÜNMEYEN TEHLİKE! ÇOCUKLARDA KURŞUN ZEHİRLENMESİ
 Çok sayıda kimyasallara çevresel ve mesleksel maruziyet, insan yaşamının çeşitli aşamaları boyunca gerçekleşir. Bunların birçoğu toksik olmamakla beraber, kurşun, cıva, kadmiyum gibi bazı çevresel metal...
Büyüme Atağı Nedir?
 Ne büyüme atağıymış! Arel’deki ani duygu değişimlerinin, kabaran meme aşkının, gece çok sık uyanıp durmasının benim işe dönmemle ilişkilendirmiştim ama bir süredir duran kilo alması yeniden başlayınca, boyu uzay...
Oto Koltuğu Seçme ve Kullanma Rehberi
Oto koltukları trafik kazalarında çocuklarımızın hayatını kurtaran çok önemli bir araç. Ancak doğru kullanıldığı müddetçe.  Ülkemizde kesin kayıtlar olmadğından Amerikan verilerine bir bakalım....
Kalça Çıkığı Taraması
Halk arasında doğumsal kalça çıkığı olarak adlandırılan Gelişimsel Kalça Displazisi (GKD), kalçayı oluşturan yapıların anne karnında normal oluşmasına karşın, çeşitli nedenlerle sonradan yapısal olarak bozulduğu bir...
15 Şubat Dünya Çocukluk Çağı Kanserleri Günü - Farkında mısınız?
Tatsız konu ama daha sonra daha büyük tatsızlıklar yaşamamak için hadi gelin konuyu kısaca konuşalım.  Çocukluk çağı kanserleri tüm kanserlerin %2’sini oluşturur. Bu kulağa kötü bir rakam ol...
ÇOCUKLARDA GÜÇLÜ BAĞIŞIKLIK İÇİN NE YAPMALI?
  ADIM ADIM BAĞIŞIKLIK NASIL GÜÇLENİR? Bir annenin en çok merak ettiği ve bir çocuk doktorunun desteğine en fazla ihtiyaç duyduğu konulardan biridir bu. Ne zamandır yazmak istediğim bir konuydu zaten ama ...
W ŞEKLİNDE OTURMANIN NESİ YANLIŞ
 W ŞEKLİNDE OTURMANIN NESİ YANLIŞ?  Gelişmekte olan bebekler tipik olarak halka oturuşunda dururlar. Bacaklarının gövde önünde olduğu bu pozisyona halka oturuşu denir.              &nb...
Kurban Kesmeye Çocukları Götürmeden Önce Mutlaka Okuyun
   Kurban bayramı çocuklar ve ebeveynler için bir sınav niteliğinde   Rahatsız edici olma olasılığı yüksek olaylar karşısında çocuğun vereceği tepkiyi etkileyen pek çok faktör mevcut. &...
Çocuğunuzun Günde Kaç Saat Uyuması Gerektiğini Biliyor musunuz?
 Bugüne kadar çocukların yaşlarına göre ne kadar uyuduklarını ya da uyumaları gerektiğini tecrübe ve gözlemlere dayalı olarak biliyorduk. Ancak ilk kez 13 Haziranda Klinik Uyku Tıbbı dergisinde (Journal of Clinical Sle...
AAP AÇIKLADI: 2016 – 2017 Grip Sezonunda Canlı Grip Aşısı Yaptırmayın!
         Dün American Academy Of Pediatrics tarafından grip önerileri açıklandı. Önerilerde en göze çarpan nokta “2016 – 2017 grip sezonunda canlı grip aşısı...
ANİ BEBEK ÖLÜMÜ SENDROMU
NE DEMEK? Ani Bebek Ölümü Sendromu (ABÖS) bir yaşında küçük sağlıklı bebeklerde, genellikle uyku esnasında olan, beklenmedik ve açıklanmayan ölüm demektir. Neden tam olarak bilinmemekle birli...
İSHALLİ ÇOCUK EVDE NASIL İZLENİR?
Kakanın sıklığının artması ya da normalden daha sulu-yumuşak kıvamda olmasına ishal diyoruz. İshale yol açan pek çok sebep vardır. Ama en çok çocuğun beslenmesindeki değişikler nedeniyle olur. Bir bebeğin sindirim sistem...
SÜTTEN KESME: NE ZAMAN - NASIL?
  SÜTTEN KESME: NE ZAMAN VE NASIL? Sütten Kesmek Ne Demek? Bebek ihtiyacı olan tüm besleyici maddeleri anne sütü dışındaki kaynaklardan almaya başladığında sütten ya da biberondan ayırmayı başlamak gerekir.&n...
ÇOCUKLARDA MELATONİN KULLANIMI
ÇOCUKLARDA MELATONİN KULLANIMI Uyku problemleri nedeniyle çıldırma sınırına gelmiş, her yerde çare ararken melatonini duymuş ve kapıma gelmiş ebeveynler beni bu derlemeyi yazmaya itti. Melatonini ben de günlük pratiğim...
Kusan Çocuğa Buz Parmak
Kusan çocuk için, ana risk sıvı kaybı yani dehidratasyondur. Özellikle ateş ve ishali de varsa bu sıvı kaybı daha da artar. Kusma ciddi ya da uzamış ise çocuk sodyum, potasyum ve klor gibi minerallerini de kaybeder. Bu miner...
3 Yaş Sendorumyla Baş Etmenin 15 Yolu
  İşte ebeveyn olmayı yeniden sevmeniz için ( ya da sadece günü kurtarmak için J) size yardım edecek 15 ipucu: Daha çok sevin, daha az bağırın: Bağırmak işler yolunda gitmediğinde hepimizin başvurduğu bir s...
Grip ve Nezle İçin İlaçsız Çözümler
 NEZLE YA DA GRİBİ OLAN ÇOCUĞUNUZU RAHATLATMAK İÇİN İLAÇ KULLANMADAN EVDE YAPABİLECEĞİNİZ 9 GÜVENLİ ŞEY Çoğu aile çocukları burnunu çekmeye başladığında bir eczaneye koşmayı tercih edebilir. Am...
Ateş Hakkında 5 Şaşırtıcı Gerçek
 Bebeğinizin huzurunu kaçıran en ufak şeye bile şahit olmak yeterince üzücü iken onun bir de “ateşler içinde yandığını” görmek herhalde bu durumların en kötüsü haline geliyor. Anne bab...
Araba Koltuğu Ne Kadar Güvenli?
ÇOCUKLARI ARABA KOLTUĞUNA MONTLARI ÜZERİNDEYKEN OTURTMAYIN! Kışın özellikle pofuduk montlarıyla çom tatlı görünseler de araba koltuğuna oturturken mutlaka montlarını çıkarın. Mont üzerindeyken bağladığın...
Antibiyotikle Beraber Probiyotik de Kullanın
  Kış geldi ve antibiyotik kullanımında artış başladı. Antibiyotikler çoğu zaman hayat kurtaran ilaçlardır ama ne yazık ki iyi ve kötü arasındaki ayrımı bilemediklerinden barsaklarımızdaki faydalı bakterileri de öld...
Rota Aşısı İle İlgili Bilmeniz Gerekenler
Rotavirus çocuk çağında görülen ishalin en sık nedenidir. Her yıl dünyada 60obin çocuk ishal nedeniyle ölmekte ve ishale bağlı ölümlerin %20si rotavirus nedeni ile olmaktadır. Bu nedenle ishale karşı...